2011. május 31., kedd
Zsályás tourtiere
Itt a recept.
2011. május 11., szerda
Töltött tojás melegen
2011. május 10., kedd
Ananászos sült csirke meggyel
2011. május 8., vasárnap
Huszárcsók
-25dkg vaj
-10dkg porcukor
-1 vaníliarúd
-30dkg finomliszt
-1 csipet só
-lekvár (tölteléknek)
A sütőt előmelegítjük 180C-ra (gázsütő 4-es fokozat).
A vajat és a cukrot jól kikeverjük.Belekaparjuk a vaníliarudat.Ezután hozzáadjuk a lisztet és a sót. A tészta morzsás lesz, ezért még kézzel is meg kell kicsit gyúrni.
Kis golyókat formázunk belőle amiknek a közepét benyomjuk, hogy legyen hely a lekvárnak. Berakjuk sülni, még a lekvár nélkül és kb. 15perc alatt megsütjük.
Ha kihűlt mindegyik közepébe rakunk egy kis lekvárt.
2011. május 6., péntek
Őszibarackos húsérmék sajttal
Hozzávalók:
- kb. 1 kg sertéskaraj
- 1 dob barackbefőtt v. friss ha van
- liszt
- olaj
- sajt
Elkészítése:A sertéskarajt felszeletelem, majd húsverő kalapáccsal kiverem. Ezután megsózom, lisztebe forgatom és kevés forró olajban mind a két oldalát megsütöm. A megsütött húst tepsibe teszem (alá kevés olajat) , és mindnek a tetejére szeletelt, (de fél barackos is tehetek) teszek. Reszelt sajtot szórok rá és forró sütőben rövid ideig pirítom. Köretként rizst adunk hozzá. A tetejére díszítésként egy szem meggyet tehetünk.
Sajtkrém pirítósra
Hozzávalók:
- 30 dkg sima trapista sajt
- 20 dkg füstölt sajt
- 2-3 cikk fokhagyma
- majonéz
- tejföl
Fele adag is készíthető: 15-10 dkg sajtból, illetve fokhagyma nélkül, aki nem szereti.
Elkészítése: A sajtokat lereszelem egy kis tubus majonézzel, az összenyomott fokhagymával összekeverem és villával összedolgozom. Tejföl annyi kell csak bele, hogy jó kenhető legyen. Friss meleg pirítósra kenve fogyasztjuk.
Sült csirkecomb sült zöldségekkel Stahl után szabadon
A minap láttam a tv-ben egy Stahl főzőműsort, ahol a sült retek hallatára felkaptam a fejem. Nagyon sok retket ettünk idén, csak kikaptuk a fóliából, megmostuk, és elmajszoltuk. De még sosem ettem sült retket. Gondoltam kipróbálom, hisz már a hónapos retek szezonnak vége. Reggel elugrottam a zöldségesbe a gyerekkel megpakolt autóval, és mindent beszereztem, ami ott kapható volt.
Hozzávalók:
- 1cs spárga (zöld vagy fehér az mindegy, bár én zöldet vettem, és ez volt életem első spárga élménye, nagyon ízlett, igazán negyed kilónyit írt a recept, de szerintem a több most jobban jön, én keveseltem ezt a mennyiséget),
- 2 kaliforniai paprika (sárga és piros, de ha egyforma színű az sem baj),
- 10-15db hónapos retek,
- 1kg újburgonya,
- 10-12db felső csirkecomb bőrösen (család igényeihez igazítva)
- só, bors, olíva olaj, vaj.
Közben felteszem a megmosott, új burgonyát főlni, egészben, héjában természetesen sós vízben. Megpucolom a spárgákat, és 8 percig főzöm szintén enyhén sós vízben, majd nagyon hideg vízbe kiszedem. Amíg hűl, összevágom a paprikát vékony csíkokra, úgy kb 5cm-es darabokra. A retkeket félbe, vagy három részre vágom, ha nagyobbak. Egy edénybe teszem a paprikát és a retket, sózom, borsozom, és két-három kanál olíva olajjal meglocsolom, összekeverem.
Eközben remélhetőleg elkészül a héjában főtt újburgonya. Lehűtöm, és kicsit tenyérrel összelapítom, sózom, borsozom.
A csirkecombnak ezalatt meg kellet puhulnia a fólia alatt. Kiveszem a tepsit a sütőből, megforgatom a csirkecombokat, bőrös felükkel felfelé legyenek. A tepsi szélére rendezem a csirkecombokat, középre bepakolom a kilapított, fűszeres újburgonyákat, és ráöntöm a retek és paprika keveréket. A tetejére szórom a közben lecsepegtetett és 8 cm-es darabokra vágott spárgát, és a sütőbe teszem. Kb 30 perc alatt a pipi comb bőre pirosra sül, és a zöldségek is elkészülnek.
Nagyon finom, főleg ahogy a zöldségek átveszik a csirkecomb bőréből kisült finom csirkezsír ízét.
Jó étvágyat hozzá!
2011. május 5., csütörtök
Pavlova torta
Amivel már régóta szemeztem :) Innen való a recept, és a szerelem a látványba is. A leírást is onnan mellékelem, mert jobban nem tudnám leírni. A mellékelt kép az én első próbálkozásomról született. Még nem tökéletes, de ízre isteni.
Hozzávalók:
A tortaalaphoz
- 4 tojásfehérje
- 10 kicsit púpos evőkanál porcukor (kb. 20 dkg)
- vaníliarúd vagy egy csomag vaníliás cukor
- csipetnyi só
- egy kiskanál ecet
- egy csapott evőkanál étkezési keményítő
- fél liter habtejszín
- egy púpos evőkanál porcukor
- 2 csomag habfixáló. (ha nem rögtön tálaljuk a tortát)
A tetejére mindenféle gyümölcs. A legjobb a piros, de el lehet engedni a fantáziát :)
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 150 fokra (légkeveréses sütőnél 130 fokra). A tojásfehérjékből, fokozatosan hozzájuk adva a cukrot, kemény habot verünk. (A habnak olyan keménynek kell lennie, hogy ha késsel belevágsz, stabilan megmaradjon a vágás nyoma.) Hozzákeverjük a csipetnyi sót, az ecetet és a keményítőt és tovább verjük a habot még 2-3 percig. Egy sütőpapírra fekete filctollal egy 20-22 cm átmérőjű kört rajzolunk. A sütőpapírt megfordítjuk és egy tepsibe rakjuk. A kör remélhetőleg átlátszik a másik oldalra is! A habot a körvonalon belülre halmozzuk úgy, hogy egy lapos korongot kapjunk, aminek a közepe kicsit mélyebb, mint a széle. Az óriáshabcsókot a sütőbe tesszük. A sütési idő 90 perc. Közben a sütőt egyszer sem szabad kinyitni. Sőt, a másfél óra leteltével meg kell várni, hogy a sütő kihűljön (ez még legalább 30 perc), és a sütőajtó csak ezután nyitható ki. Miközben a hab hűl, a tejszínből a cukorral kemény habot verünk. A gyümölcsöket megtisztítjuk, és ha kell feldaraboljuk. A kihűlt habcsókot egy tortatálra tesszük. A tetejére halmozzuk a tejszínhabot, arra pedig a gyümölcsöt.
2011. május 2., hétfő
Köles felfújt Annától :)
2 dl köles
4 dl tej
12 dkg méz (6 ek)
negyed rúd vanília
3 tojás
6 dkg mazsola (én kókuszreszeléket raktam bele)
5 dkg vaj
negyed csokor citromfű
A megmosott kölest 2 dl vízben feltesszük főzni. Ha minden vizet magába szívott, hozzáadjuk a tejet, a méz felét, a vanília rudat és puhára főzzük. Megvárjuk,amíg kissé kihűl, majd belekeverjük a tojások sárgáját,a vaj felét,a mazsolát és a felaprított citromfüvet. Végül óvatosan beleforgatjuk a tojások felvert habját. Ne felejtsük el a vaníliarudat kivenni. A maradék vajjal kikenünk egy közepes tepsit és beleöntjük a masszát.
200 fokon előmelegített sütőben 30 percig sütjük,akkor jó,ha piros a teteje!
Carbonara
Egyszer kölcsönben volt nálam egy Jamie Oliver szakácskönyv. Ezt az egy receptet csináltuk meg belőle, de ezt azóta számtalanszor. A menta és a parmezán kötelező hozzá! Valamiért masni tésztával a legfinomabb, ahogy a könyvben is volt :)
Hozzávalók:
- tészta
- borsó
- szalonna
- tejszín
- tojás
- menta
- parmezán
Elkezdem főzni a tésztát, azalatt bőven elkészül a többi. A szalonnát (kockázott bacon pl.) megpirítom. A borsót vagy a szalonnához keverem, ha konzerv, vagy a tésztával együtt megfőzöm. Közben 1 dl tejszínt összekeverek 1 tojással. A tésztát leszűröm, hozzákeverem a szalonnához, ráteszem az apróra vágott mentát, és a még forró tésztára ráöntöm a tejszínt, és jól elkeverem. A tojásos tejszín így a tészta felületén fő meg. Tálaláshoz jöhet még menta a tetejére, és jó sok parmezán.
Pulykás rakott krumpli
Persze nem rakott krumpli, de mivel a hozzávalók hasonlóak, férjem ezt a nevet adta neki. Itthon ez az étel Éva-féle husi néven fut, ami nem túl informatív. Mindenesetre mi nagyon szeretjük. Ha sokan vagyunk rá, rizst is főzök mellé, vagy több rétegben csinálom, de egy réteggel az igazi.
Sokkal finomabb, mint ahogy kinéz :)
Hozzávalók:
- krumpli
- pulykamell/karaj/csirkemell
- sajt
- tojás
- tejföl
- hagyma
- fokhagyma
Kivajazott tepsibe nyers krumplit karikáznunk, erre jönnek a pulykamell szeletek. Rá hagyma, fokhagyma karikázva. Tejföllel megkenjük, és sajtszeletekkel beborítjuk. Alufóliával letakarva mehet a sütőbe. Kb. egy óra múlva, ha már majdnem kész, két-három felvert tojást ráöntünk, és azzal még sütjük fólia nélkül, amíg meg nem pirul a teteje.
Hidegen is finom.